Будинок Нюрнберга був заснований 1995 року у межах побратимства між містами Харків та Нюрнберг. Він мав стати місцем зустрічі для всіх мешканців Нюрнберга, що цікавляться Харковом, та всіх харків’ян, які цікавляться Нюрнбергом, а також мовним та культурним Центром. Для нюрнберзької Спілки побратимства харківський Клуб друзів Нюрнберга став партнером, завдяки зусиллям якого було обладнано та устатковано цей Центр.
Дуже вагому постійну підтримку здійснював багаторічний керівник Спілки д-р Бернд Рьодль та менеджмент його підприємства. Окрім того, підтримку Будинку Нюрнберга надавало керівництво міст Харкова та Нюрнберга. Директором був призначений Анатолій Мозговий, що стало вирішальною передумовою успіху цієї установи. Майже упродовж 25 років, до своєї передчасної смерті, він забезпечував її розвиток та сприяв формуванню доброї репутації, якою і сьогодні користується Будинок Нюрнберга.
Із 1997 року Будинок Нюрнберга тісно співпрацює з Ґете-Інститутом. 2000 року він стає Центром вивчення німецької мови Ґете-Інституту і з того часу був кілька разів акредитованим. Починаючи з цього ж часу – з 2000 року – він опікується Центром навчально-методичної літератури Ґете-Інституту для харківських вчителів та викладачів німецької мови. Програма діяльності Будинку Нюрнберга включає близько 45 курсів німецької мови щороку, іспити Ґете-Інституту, які проводяться за участі викладачів Будинку Нюрнберга, та програми з підвищення кваліфікації для вчителів та викладачів.
Із початку свого існування Будинок Нюрнберга пропонував інформацію та консультації, а також воркшопи та семінари з різних питань щодо Німеччини та міжкультурної комунікації. Бібліотека, що користується великим попитом та містить актуальні періодичні видання та спеціальну літературу, є постійною складовою, що допомагає реалізувати цей напрямок діяльності. З 1997 року спільно зі Спілкою побратимства проводяться учнівські та молодіжні зустрічі та обміни. З 2009 року вони доповнюються воркшопами з актуальних питань.
Уже з початку роботи Будинку Нюрнберга тут у межах співпраці між містами-побратимами проводяться виставки молодих художників та культурні заходи. З 2004 року Будинок Нюрнберга як культурний центр постійно отримує фінансову підтримку Міністерства закордонних справ Федеративної Республіки Німеччини для проведення вставок, концертів, доповідей, читань та фільмів, які відображають образ сучасної Німеччини.
Будинок Нюрнберга фінансується за кошти, отримані за проведення мовних курсів, а також з пожертвувань та інших джерел, наданих для проведення проєктів.
Сергій Жадан
1
Наші уявлення про міста й країни, наше бачення та сприйняття топоніміки і географії великою мірою формуються завдяки стереотипам та кліше. Туристичні маршрути не передбачають проникнення в сутність речей та явищ. Туристи загалом не цікавляться справжнім станом речей.